ORTOFON TEST RECORD

Ortofon Stereo Test Record

Nowa płyta testowa Ortofona została zaprojektowana w celu umożliwienia weryfikacji systemu HiFi w najbardziej naturalnym otoczeniu audio w domu. Test Record zawiera specjalne sygnały testowe opracowane w celu analizy wydajności wkładki, jak również jej interakcji z ramieniem i gramofonem. 


Przed przystąpieniem do testowania wkładki, prosimy o sprawdzenie funkcjonalności systemu HiFi. Lewy głośnik powinien być podłączony do lewego kanału wzmacniacza i odwrotnie; oba głośniki powinny pracować w fazie i być optymalnie rozmieszczone w pomieszczeniu.

Płyta testowa przeznaczona jest do odtwarzania przez system z wbudowaną korekcją RIAA. Zaleca się ustawienie regulacji głośności na umiarkowanym poziomie sygnału.


Prosimy o zapoznanie się z instrukcjami obsługi gramofonu i ramienia w celu prawidłowej instalacji i ustawienia, wyregulowania ramienia równolegle do powierzchni płyty, ustawienia Vertical Tracking Force i antyskatingu zgodnie z zalecanymi danymi technicznymi wkładki, oraz wyregulowania wysięgu trzpienia.

Nowy 15-ścieżkowy fine pressing

Każda strona płyty składa się z 15 utworów, które zostały wycięte z numerów 1-4 oraz 5-15:


1. Frequency Sweep Left Channel 800 Hz - 50 kHz. Log. 28 sek. Linear cut* (800 - 20000 Hz ±1,5 dB)

2. Frequency Sweep Prawy kanał 800 Hz - 50 kHz. Log. 28 sek. Linear cut* (800 - 20000 Hz ±1,5 dB)

3. Frequency Sweep Left Channel 800 Hz - 50 kHz. Log. 28 sek. Linear cut* (800 - 20000 Hz ±1,5 dB)

4. Frequency Sweep Prawy kanał 800 Hz - 50 kHz. Log. 28 sek. Linear cut* (800 - 20000 Hz ±1,5 dB)

5. Ton referencyjny 1000 Hz 5 cm/s rms Lewy

6. Sygnał referencyjny 1000 Hz 5 cm/sec rms Prawy

7. Sygnał referencyjny 1000 Hz 5 cm/sec rms Lewa

8. Sygnał referencyjny 1000 Hz 5 cm/sec rms Prawy

9. Zdolność śledzenia, szczyt boczny 50 μm

10. Zdolność śledzenia, szczyt boczny 60 μm

11. Zdolność śledzenia, poprzeczny szczyt 70 μm

12. Zdolność śledzenia, poprzeczny szczyt 80 μm

13. Zdolność śledzenia, poprzeczny szczyt 90 μm

14. Zdolność śledzenia, poprzeczny pik 100 μm

15. Forma fali kwadratowej Cykl pracy 2,7 msek 3:7

* Zapis ma stałą amplitudę prędkości przez cały czas trwania przemiatania.


1-4 Przemiatanie częstotliwości - narzędzie do sprawdzania odpowiedzi częstotliwościowej

Istnieje kilka czynników, które mogą wpływać na odpowiedź częstotliwościową, w tym pojemność kabla, obciążenie wkładki, siła śledzenia i zużyte części. Z tego powodu osiągnięcie idealnie płaskiej odpowiedzi częstotliwościowej może być trudne. Czasami poprzez niewielkie kompromisy w zakresie obciążenia wkładki można uzyskać lepszą ogólną odpowiedź częstotliwościową. Biorąc pod uwagę powyższe, sygnał musi być czysty w całym przemiataniu.


5-8 Sygnał referencyjny do testowania wyjścia kanału

Przy pomocy tego standardowego sygnału referencyjnego możliwe jest sprawdzenie poprawności połączeń lewego i prawego kanału, balansu kanałów oraz prędkości obrotowej gramofonu.


9 -14 Test zdolności śledzenia, modulacja boczna 315 Hz

Ścieżki te zawierają sygnał o częstotliwości 315 Hz, nagrany przy wzrastających amplitudach zbierania 50, 60, 70, 80, 90 i 100 mikrometrów. Proszę odnieść się do wartości zdolności śledzenia twojej kasety podanej w arkuszu danych technicznych. Twoja wkładka powinna być w stanie śledzić aktualny poziom bez słyszalnych zniekształceń. Niezdolność do śledzenia może być słyszalna jako odejście od czystego tonu lub jako trzeszczący i przerywany ton. Aby określić, czy jest to jeden czy oba kanały, można posłużyć się regulatorem balansu. W przypadku różnej zdolności śledzenia w lewym i prawym kanale prawdopodobnie konieczne jest ponowne ustawienie korekcji antypoślizgowej ramienia. Jeśli oba kanały nie śledzą prawidłowo, należy zwiększyć siłę śledzenia w pionie aż do momentu, gdy nie będzie można uzyskać dalszej poprawy siły śledzenia.


15. Forma fali kwadratowej 2,7 msec cykl pracy 3:7

Monitorując wyjście z kartridża za pomocą oscyloskopu zobaczysz wtedy fale kwadratowe położone dokładnie nad sobą, jeśli połączenie z kartridżem jest prawidłowe.


Po pomyślnym wykonaniu powyższych procedur testowych można mieć pewność, że wkładka jest zoptymalizowana. Mimo to ucho ludzkie jest bardzo wrażliwe na różnice w zniekształceniach tonalnych; ich poziom zależy od stanu rysika i zużycia płyty.


Aby utrzymać optymalną reprodukcję dźwięku i zminimalizować zużycie płyt oraz trzpienia pomiarowego, zalecamy wykonanie poniższej procedury przed i po każdym odtwarzaniu:


Należy pamiętać, że niektóre korektory gramofonowe mogą generować pewne zniekształcenia tonalne, których nie można odnieść do wkładki.  

MATERIAŁY DO POBRANIA