Częstotliwość rezonansowa wkładki i systemu ramienia

Aby utrzymać częstotliwość rezonansową systemu wkładka/ramię w akceptowalnym zakresie od 7 do 12 Hz, przy czym zalecane jest 10 Hz, należy dobrać wkładkę o masie i podatności dopasowanej do ramienia.

Wybierając wkładkę MC lub MM do swojego odtwarzacza, należy wziąć pod uwagę całkowitą masę efektywną ramienia (łącznie z wkładką i headshellem) w stosunku do podatności mechanicznej (elastyczności) systemu wsporników wkładki.

Duża masa kombinacji wymaga niskiej podatności mechanicznej, w przeciwnym razie wypaczenia płyty mogą łatwo wywołać drgania ramienia przy częstotliwościach około 4 do 6 Hz, co spowoduje pogorszenie jakości brzmienia (zalecane jest co najmniej 8 Hz).

Wkładka gramofonowa o zgodności w zakresie 5-10 µm/mN jest uważana za wkładkę o bardzo niskiej zgodności, wkładka o zgodności w zakresie 10-20 µm/mN jest wkładką o umiarkowanej zgodności, a wkładka o wartości zgodności powyżej 35µm/mN jest wkładką o bardzo wysokiej zgodności.

Ramiona o niskiej masie dobrze współpracują zarówno z wkładkami gramofonowymi o umiarkowanej jak i bardzo wysokiej zgodności.

Ramię, którego masa efektywna jest oceniana na 10 gramów lub mniej jest uważane za nisko masowe (np. wczesne SME's, Grace 747, Ortofon AS-309S, RS-309D, TA-110 i TA-210).

Ramiona o umiarkowanej masie są dobrymi towarzyszami dla wkładek o umiarkowanej i niskiej zgodności.

Ramię, którego masa efektywna mieści się w przedziale od 11 do 25 gramów jest uważane za umiarkowanie masywne (np. SME IV, IV, V, VI, Triplanar, Graham). Ramiona o masie powyżej 25 gramów mają charakter wysokomasowy (Eminent Technology, Dynavector).

W przypadku zastosowania wkładki o niskiej podatności na uszkodzenia z ramieniem o niskiej masie mogą wystąpić niepożądane rezonanse w zakresie słyszalnym.

Gdy wkładka o wysokiej podatności na uszkodzenia jest skojarzona z ramieniem o umiarkowanej masie, mogą wystąpić rezonanse w zakresie infradźwiękowym.

Poniższy schemat ilustruje zależność między podatnością wkładki, masą ramienia i wynikającą z tego częstotliwością rezonansową.

Częstotliwość rezonansową można obliczyć za pomocą wzoru

f = 1000 : (2 x π x √ (M x C)) gdzie:

f - częstotliwość rezonansowa wkładu w Hz

π - 3.14159265359...

C - podatność wkładki na uszkodzenia boczne w µm/mN

M - Całkowita masa systemu ramienia tonowego, która jest sumą masy wkładki, masy headshella i śrub oraz masy efektywnej ramienia tonowego (wszystkie wartości w gramach).

  • Częstotliwość rezonansowa w zakresie 7-12Hz jest optymalna dla systemu.

  • Częstotliwość rezonansowa nieznacznie wykraczająca poza optymalny przedział 6,5-7Hz i 12-14Hz może być traktowana jako opcja, która może być stosowana bez problemów.

  • Częstotliwość rezonansowa poza przedziałem 6,5-7Hz i 12-14Hz jest wątpliwa i system może nie działać prawidłowo.