1. Stylus

1.1. Pielęgnacja rysika i płyty

Aby utrzymać optymalną reprodukcję dźwięku i zminimalizować zużycie płyty oraz rysika, zalecamy następujące procedury przed i po każdym odtwarzaniu:

  • Przed każdym użyciem usuń dokładnie kurz z powierzchni płyt za pomocą antystatycznej szczotki Ortofon Record. Użyj szczotki Ortofon Stylus fiber kilka razy wzdłuż wspornika w kierunku końcówki trzpienia, za każdym razem gdy odtwarzasz nową płytę lub zmieniasz strony. Używaj szczoteczki w kierunku do przodu, od tyłu wkładki w stronę końcówki trzpienia, nigdy od końcówki trzpienia do tyłu wkładki i nigdy z boku na bok. W ten sposób usuniemy z nowych płyt cały kurz i większość śliskiego środka antyadhezyjnego. Po tym zabiegu zazwyczaj nie ma potrzeby dalszego czyszczenia rysika.

Obejrzyj ten film, który wyjaśnia jak czyścić rysik:

  • -Ortofon nie zaleca stosowania rozpuszczalników jakiegokolwiek rodzaju do czyszczenia zarówno powierzchni płyty jak i rysika. W razie potrzeby, płyty można umyć w letniej wodzie demineralizowanej z odrobiną mydła siarkowego. Detergenty powinny być przyjazne dla alergików i środowiska, bez zapachu lub w jak najmniejszej ilości: kilka kropel na kilka litrów wody, bez piany. Można zalecić sporadyczne stosowanie myjki płytowej.

  • Stosowanie rozpuszczalników na trzpieniu i wsporniku może spowodować uszkodzenie cementu trzpienia. Również wewnętrzne części wkładki mogą zostać poważnie naruszone przez wniknięcie rozpuszczalników. Serwis gwarancyjny Ortofon nie będzie ważny w przypadkach, gdy takie traktowanie spowodowało nieprawidłowe działanie wkładki. Uwaga: Ortofon nie zaleca stosowania środka do czyszczenia rysików Onzow Zerodust. Cytat z recenzji Analog Planet, 25 lipca 2012, autorstwa Michaela Fremera: "...Onzow Zerodust jest zalecany tylko wtedy, gdy można zapobiec przesuwaniu się talerza podczas opuszczania rysika w kopiec żelu, i to tylko od czasu do czasu, chyba że za każdym razem zachowuje się wyjątkową ostrożność...".

  • Prosimy o zamontowanie osłony rysika na wkładce zawsze wtedy, gdy wkładka nie jest używana, aby uniknąć przypadkowego uszkodzenia rysika lub wspornika. Osłona zabezpieczająca rysik dostarczona do kasety została zaprojektowana tak, aby można ją było łatwo wymienić i zdjąć. Nową osłonę trzpienia można nabyć w sklepie internetowym Ortofon https://www.ortofon.com/hifi/products/styli-guards .

  • Należy pamiętać o usunięciu kurzu z diamentowej końcówki przed i po odtworzeniu każdej płyty.

W celu utrzymania czystości styków elektrycznych oraz nasmarowania nakrętki radełkowanej na ramieniu gramofonu, Ortofon zaleca od czasu do czasu lekkie rozpylenie do gniazda ramienia gramofonu środka do czyszczenia styków, takiego jak DeoxIT ®Gold G-Series.


1.2. Żywotność trzpienia

Przy odpowiedniej pielęgnacji stwierdzamy, że możliwe jest użytkowanie do 1000 godzin bez pogorszenia parametrów.

Właściwa pielęgnacja obejmuje następujące czynności:

  • Czyszczenie płyty za pomocą szczotki z włókna przed i po każdym użyciu. Czyszczenie płyty za pomocą urządzenia do czyszczenia płyt raz na jakiś czas.

  • Czyszczenie rysika za pomocą delikatnej szczotki antystatycznej. Należy pamiętać o usunięciu kurzu z diamentowej końcówki przed i po odtworzeniu każdej płyty. Szczotkę należy stosować w kierunku do przodu od tyłu wkładki w kierunku końcówki rysika, a nigdy od końcówki rysika do tyłu wkładki i nigdy z boku na bok.

  • Właściwa regulacja antyskatingu, azymutu i siły śledzenia.

Jeśli chodzi o systemy DJ-skie używane do "scratchowania" i "back cuing", doświadczyliśmy, że żywotność rysika jest znacznie mniejsza ze względu na ich unikalne zastosowanie. W konsekwencji DJ będzie musiał rozważyć około 500 godzin maksymalnie.

1.3. Rodzaje stylusów

Istnieje kilka różnych kształtów diamentów o różnych właściwościach, a każdy z nich jest kluczowym czynnikiem dla jakości dźwięku.