XPRESSION

Wkładka Ortofon Xpression High-End

Najnowocześniejszy produkt, Ortofon Xpression stanowi połączenie trzech elementów bardzo charakterystycznych dla Ortofona:

  • Najnowocześniejsza technologia materiałów SLM, której pionierem był MC A90 i SPU 90th Anniversary.

  • Modyfikacja systemu generatora wprowadzona wraz z MC A90 i MC Windfeld

  • Tradycja projektowania Ortofona

Wykorzystując te trzy elementy stworzyliśmy nowy produkt, aby wesprzeć naszych klientów korzystających z wkładek SPU i ramion Ortofona.

Wkładka Xpression wypełnia lukę pomiędzy wkładkami typu SPU a wkładkami High-End, takimi jak MC A90 czy MC Windfeld, przeznaczonymi do montażu na headshellu. W rezultacie otrzymujemy wysokiej klasy wkładkę z ruchomą cewką z wygodnym standardowym złączem headshell, które zapewnia prostą i elegancką metodę bezpośredniego połączenia generatora i ramienia poprzez jednoczęściowy korpus Xpression.

Ortofon Xpression - charakterystyczny i elegancki design

W połączeniu ze światowej klasy wiedzą Ortofona w zakresie reprodukcji dźwięku analogowego, Xpression bez wątpienia zapewni dźwięk, który jest dosłownie niezrównany i po prostu trzeba go doświadczyć!

Prezentacja Ortofon Xpression jest kontynuacją nowego paradygmatu w inżynierii i produkcji wprowadzonego przez MC A90. Ponieważ całkowita wolność od rezonansów w słyszalnym zakresie częstotliwości jest warunkiem wstępnym optymalnej jakości dźwięku, konstrukcja Xpression została podyktowana całkowitą eliminacją niepożądanych rezonansów,


Cechą inżynierską zwiększającą zdolność tłumienia wkładki Xpression jest proces selektywnego topienia laserowego, w którym drobne cząstki stali nierdzewnej są spawane ze sobą, warstwa po warstwie, w celu skonstruowania jednoczęściowego korpusu pozbawionego zbędnego materiału. Dzięki tej technice gęstość korpusu może być precyzyjnie kontrolowana, co pozwala na uzyskanie niezwykle wysokiego tłumienia wewnętrznego.


Efekt końcowy zapewnia absolutną wolność od rezonansów występujących w materiale, z którego wykonano korpus wkładki i pozwala na idealne dopasowanie Xpression do niezwykle szerokiej gamy różnych ramion gramofonowych.

Cechy szczególne

Dzięki połączeniu procesu SLM z naszym systemem WRD, jesteśmy pewni, że doskonała mechaniczna integracja tej wkładki z ramieniem tonalnym zaowocuje znaczącym i zapierającym dech w piersiach wzrostem dynamiki, sceny dźwiękowej, rozdzielczości i bogactwa.

W celu uzyskania dokładności i czystości brzmienia Xpression, do wykonania wewnętrznego okablowania pomiędzy generatorem a standardowym złączem headshella użyto srebra o bardzo wysokiej czystości.

Wreszcie, dolna pokrywa została skonstruowana ze specjalnego, zastrzeżonego materiału TPE (Thermo-Plastic Elastomer), który zapewnia wyjątkowo wysokie tłumienie.

Na wyposażeniu znajduje się również łatwy do uchwycenia podnośnik palców oraz prosta w obsłudze osłona trzpienia.

Wyróżniający się, elegancki projekt, który nie uznaje kompromisów

Xpression, chociaż wywodzi się z materiałów i technik stosowanych we wkładce A90, znajduje wspaniałą równowagę brzmieniową pomiędzy dosłowną precyzją A90 a potężną dynamiką i płynnością korpusu swoich poprzedników SPU.

Ze względu na charakter konstrukcji opartej na technologii SLM, każdy korpus wkładki jest kosmetycznie unikalny i przy bliższym przyjrzeniu się, można zauważyć niewielkie wgłębienia lub linie.

Ponieważ długość wkładki jest identyczna jak w przypadku SPU, Xpression może być łatwo zamontowany na ramieniu tonowym bez dodatkowych starań o prawidłowe ustawienie.

Wysokość wkładki jest również identyczna z wysokością SPU, co sprawia, że dalsze regulacje VTA są zbędne.

Długość wkładki zapewnia prawidłowe dopasowanie do ramion typu SME-mount, np. marek SME, Grace, Fidelity Research, SAEC i Micro Seiki. Dodatkowo, właściwości masowe i podatnościowe Xpression zapewniają, że odpowiednie dopasowanie zostanie osiągnięte z każdym ramieniem kompatybilnym z SPU.

Xpression może być idealnie połączony z ramionami TA-110 i TA-210. Kombinacja Xpression, TA-110/TA-210 i transformatora ST-80 SE MC daje najwyższe doznania!

"

Stereophile wrzesień 2018 r.

Przez Jima Austina

"...SPU 90th Anniversary Ortofona to bardzo dobra wkładka. Xpression jest wyraźnie i znacząco lepsza. Moja 90th Anniversary ma charakterystyczne dla SPU bogactwo i barwę średnicy, ale ze znacznie mniejszą ilością kompromisów na skrajach pasma akustycznego. Xpression ma to wszystko i jest jeszcze lepszy w zakresie niskich i wysokich tonów... Najważniejsza poprawa dotyczy wysokości. Tony fundamentalne instrumentów i głosów o wyższych tonach, a nawet tony o wyższych częstotliwościach, które przekazują barwę i poczucie przestrzeni, były niemal idealnie wyartykułowane i wyraźne... Atmosfera była reprodukowana, ale nie przesadzona... Muzyka miała więcej napędu, więcej emocjonalnej siły... Dźwięk usunął się z drogi, co pozwoliło mi skupić się na esencji muzyki, na ludzkiej ekspresji poprzez dźwięk.

...Xpression jest drogi, ale wiek i doświadczenie pokazały mi, że trudno jest ustalić budżet na doświadczenie, w tym - lub zwłaszcza - na doświadczenie muzyki."

Magnes neodymowy

System magnesów oparty jest na konstrukcjach stosowanych w tak uznanych wkładkach jak MC Windfeld i MC A90.


System magnetyczny oparty jest na niezwykle silnym, kompaktowym magnesie neodymowym, dzięki czemu system generatora jest zarówno kompaktowy, jak i lżejszy poprzez swoje minimalne wymiary.


Opracowany przez Ortofona Field Stabilizing Element, niewielki cylinder z materiału przewodzącego, strategicznie umieszczony wewnątrz systemu magnesów, gwarantuje, że pole siłowe pozostaje stabilne niezależnie od ruchu armatury. FSE poprawia separację kanałów, a jednocześnie minimalizuje zniekształcenia dynamiczne i intermodulację. Efektem jest fantastyczna dynamika i jeszcze więcej miejsca na łokcie między muzykami.


Po prostu doświadczasz więcej dramatyzmu i większej szerokości, wysokości i głębi w scenariuszu dźwiękowym!

Tłumienie

Do listy ważnych elementów należy dodać opatentowany przez Ortofona system Wide Range Damping (WRD). W tym systemie mały, ciężki platynowy krążek jest umieszczony pomiędzy dwoma gumowymi absorberami, oba o różnych właściwościach.

Zapewnia to nie tylko wyjątkową wydajność śledzenia, ale także tworzy doskonałe tłumienie w całym spektrum częstotliwości. Dzięki temu zniekształcenia i rezonans są praktycznie całkowicie wyeliminowane.

System WRD, który został pierwotnie wprowadzony w MC 20 Mk II w 1979 roku i był stosowany również w MC A90, MC Windfeld i wielu innych topowych wkładkach Ortofona, jest jednym z istotnych powodów, dla których Xpression, osiągając najbardziej liniową odpowiedź częstotliwościową i wysoką górną granicę częstotliwości, jednocześnie śledzi fantastyczne 90 μm przy pionowej sile śledzenia wynoszącej 2,6 grama.

"

Stereophile luty 2012

Reviewed by Art Dudley

"...Ortofon Xpression jest unikalną mieszanką nowego i starego...Ten nowy Ortofon został zaprojektowany i zbudowany jako zamiennik dla każdej główki przetwornika typu G...

...Xpression okazał się znacznie bardziej wyrazisty niż mój oryginalny SPU - bardziej szczegółowy, bardziej otwarty, bardziej dotykalny, bardziej ujawniający niuanse i technikę......Bardzo się cieszę, że widzę i słyszę taki produkt...Xpression niesie ze sobą pewne lekceważenie dla konwencji i dla sztywnej logiki komercji - nie inaczej niż najlepsza muzyka..."

Osłona chroniąca trzpień

Xpression jest dostarczany z nowo zaprojektowaną osłoną trzpienia pomiarowego, która została zaprojektowana tak, aby można ją było łatwo wymieniać i zdejmować bez ryzyka kontaktu z delikatnym zespołem trzpienia.

Nowa konstrukcja osłony trzpienia pomiarowego zapewnia bezpieczną i efektywną funkcjonalność. Aby unikn±ć przypadkowego uszkodzenia trzpienia lub wspornika, prosimy o zamontowanie załączonej osłony trzpienia na wkładce zawsze wtedy, gdy wkładka nie jest używana.

Dotyczy to również sytuacji, gdy wkładka jest montowana lub zdejmowana z headshella. Jak pokazano na rysunku, osłonę rysika można łatwo zdjąć chwytając za boki kciukiem i palcem wskazującym, a następnie pociągając prosto wzdłuż orientacji wkładu.

Zamocowanie osłony rysika jest oczywiście osiągane przez odwrotny ruch, ale nadal przy użyciu prostego ruchu, jak wskazują strzałki.

Pielęgnacja rysika

Ortofon nie zaleca stosowania jakichkolwiek rozpuszczalników do czyszczenia powierzchni płyty lub rysika. W razie potrzeby płyty można umyć w letniej, demineralizowanej wodzie z odrobiną mydła siarkowego. Przed każdym użyciem należy dokładnie usunąć kurz z powierzchni płyt za pomocą delikatnej antystatycznej szczotki lub szmatki.

Stosowanie rozpuszczalników na trzpieniu i wsporniku może spowodować uszkodzenie cementu trzpienia; wewnętrzne części wkładki mogą zostać poważnie naruszone przez wnikanie rozpuszczalników. Gwarancja Ortofon nie będzie obowiązywać w przypadkach, gdy takie traktowanie spowodowało nieprawidłowe działanie.

W celu wyczyszczenia trzpienia należy użyć dołączonej szczotki z włókna kilka razy wzdłuż wspornika w kierunku trzpienia, przy każdym odtwarzaniu nowej płyty lub zmianie stron. Usunie to cały normalny kurz i większość środka antyadhezyjnego z nowych płyt.

Żywotność rysika

Przy odpowiedniej opiece, stwierdzamy, że możliwe jest działanie do 1000 godzin bez pogorszenia wydajności. Rysik zaczyna wykazywać zmiany po 1.000 godzinach, ale oczekuje się, że jego żywotność jako całości wyniesie ponad 2.000 godzin.

Właściwa pielęgnacja obejmuje następujące czynności:

  • Czyszczenie płyty za pomocą szczotki z włókna przed i po każdym użyciu. Czyszczenie płyty za pomocą urządzenia do czyszczenia płyt raz na jakiś czas.

  • Czyszczenie rysika za pomocą delikatnej szczotki antystatycznej. Należy pamiętać o usunięciu kurzu z końcówki diamentowej przed i po odtworzeniu każdej płyty.

  • Prawidłowa regulacja siły antyskatingu, azymutu i trackingu.

DANE TECHNICZNE

Napięcie wyjściowe przy 1000 Hz, 5cm/sek. - 0,3 mV

Balans kanałów przy 1 kHz - < 0,2 dB

Separacja kanałów przy 1 kHz - > 28 dB

Separacja kanałów przy 15 kHz - > 22 dB

Pasmo przenoszenia - 20 Hz-20 kHz +0,5 /- 1,5 dB

Zdolność śledzenia przy 315 Hz przy zalecanej sile śledzenia - 90 µm

Zgodność, dynamiczna, boczna - 11 µm/mN

Typ trzpienia - Specjalnie polerowany Nude Ortofon Replicant 100 na wsporniku borowym

Promień końcówki trzpienia - r/R 5/100 µm


Zakres siły śledzenia - 2,3 -2,8 g (23-28 mN)

Zalecana siła śledzenia - 2,6 g (26 mN)

Kąt śledzenia - 23°.

Impedancja wewnętrzna, opór DC - 4 Ohm

Zalecana impedancja obciążenia - > 10 Ohm

Materiał korpusu wkładki - stal nierdzewna SLM i specjalny, zastrzeżony materiał TPE

Kolor wkładki - Czarny

Waga wkładki - 28 gramów

MATERIAŁY DO POBRANIA